Home
Balkán:  
Bulharsko  Turecko
 Albánie
Skandinávie:  
Finsko  Norsko  Švédsko
Pobaltí:  
Litva  Lotyšsko  Estonsko

USA: 
New York  San Francisko
Los Angeles  Las Vegas  Grand Canyon
Austrálie  
Malajsie   Thajsko   Japonsko


Singapur

singapore flag

 a
 

2013, 2014, 2015, 2016, 2017          Honza Hanus © 2018         

 
Proč zrovna do Singapuru?

O této pozoruhodné zemi přicházejí samé pozitivní zprávy. Ze Singapuru se stává nové světové finanční centrum, mrakodrapy tam rostou jako houby po dešti. Země je bezpečná, čistá, pro turisty velmi atraktivní, a proto jsem chtěl vidět na vlastní oči Marinu, Gardens, Sentózu... První návštěva mne nadchla a okouzlila. Po pěti návštěvách už o Singapuru něco vím a rád se o to podělím.
 

Letenky a vstupní formality
Z Prahy do Singapuru se dostanete dvěma lety s jedním přestupem, nejčastěji v Dubaji, nově levně létá Scoot z Berlína, letěl jsem také z Frankfurtu, z Londýna (let trvá 12 hodin), ze Šanghaje, ale i z Tokia nebo Taiwanu.  Běžná cena zpáteční letenky Praha-Singapur se pohybuje kolem  14.000 Kč, ale vyplatí se ceny sledovat a koupit, když cena klesne na 12.000 Kč nebo ojediněle pod 10.000 Kč.
 
Turisté z ČR nepotřebují do Singapuru vízum, jen vyplníte vstupní formulář, který Vám obvykle rozdají už v letadle. Neberte si formulář malajský nebo čínský, chtějte anglický a pokud byste zrovna v letadle spali a formulář nedostali, najdete jej na stolcích těsně před přepážkami imigračních úředníků.
Na vstupní procedury stojí současně s Vámi stovky lidí v dlouhých řadách a čeká se zpravidla půl hodiny až hodinu, ale z přední části letadla jsme jednou vyrazili mezi prvními rychlým krokem a k imigračnímu úředníkovi jsme přistoupili ihned bez čekání. Jestli ve formuláři vyplníte všechny potřebné kolonky, úředník se Vás na nic neptá a stojíte před ním minutu. Dá se očekávat brzké zavedení automatické vstupní kontroly bez přítomnosti úředníka, podobně jako v USA.
Snažte se vybrat singapurské dolary z bankomatu hned na letišti nebo si malou částku přivezte už z ČR, některé směnárny je prodávají (1 SGD = 16-17 Kč).
 

Doprava z letiště, metro a jízdenky
Za vstupní kontrolou si vezmete z pásu kufr a sjedete po eskalátoru do suterénu na stanici metra. Když sjíždíte na eskalátoru, automaty na jízdenky jsou vpravo, okénko s prodejem časových jízdenek najdete vlevo vzadu pod eskalátorem a rovně před Vámi jsou dvě kusé koleje, kde nastoupíte. V kiosku mezi kolejemi Vám rozmění větší bankovku, ale jízdenku neprodají.
 
Časová jízdenka se vyplatí pro aspoň pět jízd denně. Má tvar plastové kreditky a stojí 10 SGD denní, 15 SGD dvoudenní, 20 SGD třídenní; platnost končí půlnocí (přesněji posledním nočním spojem) posledního dne, takže kupujete-li jízdenku večer, zůstává první den téměř nevyužitý. K ceně přičítají 10 SGD zálohu za kartu, kterou dostanete zpět, když jízdenku vrátíte do 5 dní od konce platnosti. Tuto jízdenku koupíte jen na větších stanicích (např. City Hall, Chinatown, letiště Changi). Platí na metro a na patrové autobusy. Při jízdě busem po městě si pípněte nejen u řidiče, ale i při vystupování.
 
Nákup jízdenky v automatu s dotykovou obrazovkou je jednoduchý a intuitivní:  Zvolíte: English - na mapě se dotknete cílové stanice  - mapa se přiblíží a zpřesní, dotknete se ještě jednou - objeví se cena pro jednoho cestujícího jedním směrem (nyní můžete přidat počet kusů a volbu zpáteční) - zaplatíte mincemi i bankovkami 2 SGD nebo 5 SGD; nebere bankovky 10 SGD a větší. Jízdenka z letiště do centra stojí v přepočtu jen 44 Kč (2,70 SGD). 
Vypadne Vám papírová jízdenka obsahující čip. V automatu na jízdenky se s výhodou zbavíte všech drobných. Vždy jsem tam naházel drobné počínaje nejmenšími mincemi a když přeplatíte, automat vrátí.
 
Jízdenku můžete koupit pokaždé novou, ale také ji můžete až 6x nabít, čímž ušetříte papír a sobě asi 10 Kč díky nepatrné slevě. Při dalším placení jízdného použitou jízdenku prostě položíte na vyznačený obdélník, zaplatíte a odeberete při změně červeného světla na zelené.
 
Cesta metrem do centra trvá půl hodiny, vlaky metra jezdí často a plné.  Pozor - z letiště jede metro jen dvě stanice a končí, dál do centra se dostanete jedině s přestupem. Vystoupíte buď hned na první stanici Expo a přestoupíte na modrou linku č.11 nebo raději vystoupíte na druhé konečné stanici Tanah Merah, kde přestoupíte na témže nástupišti do metra spolu s většinou cestujících na zelenou linku č. 2 (směr do Tuas Link, nesmí to být zelená č. 1 do Paris Ris).

Popis naší cesty
Po překonání 10.282 km a sedmi časových pásem jsme v podvečer vystupovali do klimatizované letištní haly. Z bankomatu jsme vybrali singapurské dolary a přešli k pasovému odbavení. Vyplňujete vstupní prohlášení, kde je červeně vytištěno: Za drogy je trest smrti! Usměvavá úřednice oskenovala pas, vzala si vyplněné prohlášení a popřála příjemnou dovolenou. Vše trvalo sotva minutu.
Pár kroků za přepážkou každý ohodnotil na dotykové obrazovce míru spokojenosti s pasovým odbavením. Takových nenápadných maličkostí bylo v Singapuru víc.
 

Potřebujeme rozměnit 100 singapurských dolarů

Sjeli jsme eskalátorem podél obrovské květinové stěny se stékající vodou a v suterénu letiště na stanici metra jsme potřebovali drobné do automatu na jízdenky. Postávala tam pracovnice v uniformě s peněženkou v ruce a měnila každému, kdo to potřeboval.
Ve vagónu metra  prakticky všichni cestující drželi v ruce mobil, tablet nebo iPhone a se
sluchátky v uších nevnímali okolí. Rozhlížel jsem se, ale byli jsme jediní bez elektroniky, dokud i mně nezapípala došlá SMS:  „Vitejte v Singapuru v siti Singtel. Do CR volate za 69 Kc/min …“.
 

Centrum Singapuru v nociVečeře pod širým nebem
Za večerní tmy jsme vystoupili z klimatizovaného metra na stanici City Hall a poprvé pocítili horký tropický vzduch, byla to pecka. S batůžky na zádech jsme prošli kolem krásně nasvícených mrakodrapů (obrázek), v hotelu Fragrance Riverside jsme se osprchovali a zamířili  do Čínské čtvrti na večeři. Tady  lidé u stolečků na chodníku dlouho večeří a dlouho do noci vysedávají.
Na obrázkovém jídelním lístku jsme si vybrali nejlevnější jídlo (asi 100 Kč za porci). Přinesli každému polévku, misku rýže, kousky ryby v omáčce, kuřecí nugetky, zelené lodyhy v nálevu, misku s pálivým zázvorem a velký zelený kokosový ořech s vyříznutým otvorem, slámkami a lžičkou na vyškrabování.
Na některých stolech stály plynové vařiče s hrncem vařící vody. Hosté si objednali syrové maso, naházeli ho do hrnce a pak si kousky vařeného masa namáčeli v omáčce.
 

Vyspělý Singapur

Singapur je současně město i stát. Na ploše jen 20x30 km žije 5 milionů obyvatel, převážně Číňanů, Malajců,  v menší míře Indonézanů  a  Indů.  Je druhou nejrozvinutější asijskou zemí (po Japonsku). Ve městě se daří udržovat pořádek a bezpečnost na vysoké úrovni  a je to tím,  že lidé tady myslí jinak.  Životní úroveň je vyšší než v ČR.
 
Finanční centrum Singapuru   Záliv v centru Singapuru
         fontánky a vodotrysky jsou na každém kroku                                  fotbalové hřiště na vodě
 

Podnebí tropů

V Singapuru nikdy nenaměřili teplotu nižší než 20 stupňů. Denní teplota se pohybuje po celý rok nejčastěji v rozmezí 26-31 stupňů a vlhkost je vysoká, protože často prší. Všude roste bujná, tropická zeleň a o zalévání se příroda stará sama. Žádné stopy vyprahlosti jako v Řecku, všude zelené trávníky a bujné rostliny.
 
Park v centru Singapuru   Park v Singapuru
 
Celé dny bývá zataženo, horko, bezvětří a protože město leží na rovníku, mají zde stále léto. Tropickému vedru jsme brzy přivykli a bylo nám příjemnější, než česká listopadová mlha.
Ráno jsme vycházeli do ulic, kde bylo jak v prádelně, ale teplé oblečení jsme museli tahat s sebou, protože všude uvnitř (metro, letiště, nákupní střediska) se klimatizuje na 19-20 stupňů.
 
Park v centru Singapuru   V centru Singapuru
 
Prošli jsme singapurskou, čínskou i japonskou botanickou zahradu a Canning park, zaujal nás strom cinnamon - skořicovník, banánovník, kakaovník, plody koky, vanilky a exotické květiny, které jsem většinou neuměl pojmenovat a poznal jsem jen strelicie.
 

In the Singapore botanic garden   In the Singapore botanic garden

 

Gardens by the Bay

 
Chodník do tropické zahrady   Umělé stromy    Umělé stromy z Marina Bay Sands
 
Přijedete-li do Singapuru, toto místo určitě navštivte a to nejlépe večer po setmění. Do zahrady umělých stromů se dostanete po pár minutách chůze ze stanice metra Bayfront (exit B) anebo nadzemním chodníkem z úrovně 6. etáže trojitého hotelu.
Gardens by the Bay, to je park se skupinou asi 20 umělých stromů dosahujících výšky 50 metrů. Jejich kovové fialové konstrukce obrůstají popínavými rostlinami a fotovoltaické články v korunách zachytávají přes den sluneční světlo, aby se park v noci rozzářil jako v pohádce.

Gardens by the Bay in the night

Když osvětlení v Gardens potemnělo a spustila hudba, lehli jsme si na záda na horkou mramorovou dlažbu, pozorovali jsme hvězdy a Měsíc svítil nezvykle přímo nad hlavou. Na stromech v rytmu hudby poblikávala světýlka a postupně rozehrála nádhernou barevnou symfonii, postupně hudba gradovala a burácela, barvy se rychle měnily. Působilo to jedinečně a naprosto nezapomenutelně.
Představení začíná denně od 19:45 a od 20:45 hodin a trvá asi 10 minut. Za vstup do Gardens ani za představení se neplatí, vstup volný, otvírací doba 05 - 02 hodin.

Gardens by the Bay in the night   Gardens by the Bay in the night
 
Gardens by the Bay in the night   Gardens by the Bay in the night

Stromová stezka - OCBC Skyway
Na obrázcích je dobře patrný visutý chodník. Po jeho oblouku ujdete 128 metrů ve výšce 22 metrů s nádhernými výhledy. Vstupenka stojí 8 SGD (2017), otvírací doba 9-21, poslední vstupy ve 20:30.
Visutý chodník bývá téměř denně na pár hodin uzavřený - stačí k tomu, aby začalo poprchat nebo trochu foukat - to se chodník rozhoupe. Nahoře se zdržíte asi 15 minut a uděláte pěkné fotky.

Na stromové stezce   Na visutém chodníku nad tropickou zahradou
 
Káva v koruně stromu
Za 10 singapurských dolarů jsme dostali u pokladny červenou pásku přes zápěstí a pustili nás do výtahu, který s námi vyjel do 57 m vysoké koruny umělého stromu. Podle červené pásky číšník poznal, že máme dostat nealko nápoj a přinesl kávu. Kdybychom zaplatili dvakrát víc, dostali bychom za žlutý pásek pivo a dalo by se zde i posedět u jídla.  Poseděli jsme u kávy, obešli korunu stromu dokola a v dálce na moři jsme spatřili indonéské ostrovy. Doporučuji návštěvu mimo dobu oběda a večeře, kdy bývá nahoře plno.
 
V koruně umělého stromu   Z koruny umělého stromu pohled na konec stromové stezky.

V areálu Gardens by the Bay naleznete také obrovský skleník s vodopádem (vstupné 15 SGD a cena obsahuje vstupné na visutý chodník), prodejny suvenýrů a venkovní restauraci.
Z Gardens doporučuji jít pěšky směrem k trojitému hotelu. Po eskalátoru vyjedete na kruhovou plošinku s mimořádným kruhovým výhledem, zvláště za tmy. Vidíte zblízka trojitý hotel, singapurské vídeňské kolo, nasvícenou skupinu mrakodrapů a Gardens se zářícími stromy.
Tuto kruhovou plošinu mám za jedno ze tří nejkrásnějších míst na světě:  Singapurská vyhlídka na Gardens, vyhlídka Bryce Point v Bryce kaňonu v USA a vrcholek Radhoště v Beskydech.

Pokračujte dál po chodníku nad frekventovanou silnicí až do trojitého hotelu (Marina Bay Sands), projděte ve výšce 6. poschodí nad rozlehlým prostorem a vyjděte ven na opačné straně. Tady máte po pravé straně výtah (jen dvě stanice: 1 a 6). Můžete sjet dolů, jdete malý kousek rovně na roh budovy, pak dvakrát vlevo a jste uvnitř hotelové haly.
Před výtahem se otočte k budově, na níž za denního osvětlení spatříte tisíce zavěšených kovových plíšků vytvářejících i při mírném vánku abstraktní obrazce. Doporučuji nesjíždět výtahem a projít kolem něj dál rovně, pak pár kroků vlevo k nenápadným dveřím na střeše. Za nimi se dostanete na nástupiště velmi dlouhého eskalátoru, kde z výšky shlédnete monumentální rozlehlé prostory, několik úrovní ochozů a dole říčku s plujícími gondolami. Na konci haly ve směru sjezdu eskalátoru naleznete vstup do metra.


Marina Bay Sands

Nad zálivem uvnitř města se vypíná Marina Bay Sands – nápadný hotel s třemi věžemi spojenými nahoře ve výšce 200 metrů člunem s bazénem a palmami. Tento hotel nabízí 2.561 luxusních pokojů za ceny od 7.000 Kč za noc. V přízemí a suterénu tří věží se nacházejí butiky světových značek, největší kasino na světě, obrovský divadelní sál, ledové kluziště, nespočet barů, restaurací a stanice metra Bayfront.

 
hotel Marina Bay Sands   hotel Marina Bay Sands in the evening
 
                                           Po setmění začíná 13minutová laserová show "Wonder Full".  
                                                                 Marina Bay Sands vypadá nejlépe v noci. 

 
hotel Marina Bay Sands in the night - laser show   hotel Marina Bay Sands in the night - laser show
 
Světelná show začíná denně ve 20:00 a ve 21:00 hodin (stav 2017) a trvá asi 15 minut. Za vstup se neplatí. Nejlepší místo ke sledování show vidíte na obrázku vpravo nahoře: je intenzivně bíle prozářeno. Sedíte tam na dřevěném stupňovitém schodišti čelem k vodě, 20 metrů za sebou máte obrovitý trychtýř (těžko popisovat, to musíte vidět),  cca 100 metrů za zády máte trojitý hotel.  Dostavte se už deset minut před začátkem, jinak nemusíte najít místo k sezení. Oba snímky výše jsou pořízeny od Merlionu, ale od něj na kilometrovou vzdálenost moc neuvidíte a ani hudba sem nedolehne. Od Merlionu přejdete na druhou stranu zálivu pěšky za 25 minut.
Doporučení:  Vezměte si umělohmotný sáček nebo igelitku, abyste seděli na suchém, když poprchá. Jestli fotíte, nezapomeňte si stativ, tady vznikají nádherné noční snímky.

 

Z terasy v 56. poschodí

Rozhodli jsme se vyjet výtahem nahoru na hotel Marina Bay a rozhlédnout se po městě. Zaplatili jsme vstupné 20 singapurských dolarů  za osobu (ubytovaní neplatí) a každého fotili na památku. Vyfocení ale odmítnout nemůžete, z bezpečnostních důvodů vyfotí každého, podobně jak se to dělá v USA. Někteří návštěvníci nemohli pochopit, že bez vyfocení se dál nedostanou.
 
Do 56. poschodí jsme vyjeli za 37 sekund a hned při vystoupení z výtahu nám podstrkovali  hotovou fotku za 50 dolarů (800 Kč!), kterou jsme samozřejmě odmítli.
Měli jsme přístupnou asi ¼ plochy střechy (levý okraj na obrázcích nahoře) a to na okraji přivráceném k vídeňském kolu a odvráceném od moře, ale dohlédli jsme až na indonéské ostrovy a na stovky lodí u přístavu. Na členité terase jsme vystoupali po schodech na vyvýšeninu v 57. poschodí, odkud byl Singapur pod námi jako na dlani.
 
  
 
Bazén v 57. poschodí s vyhlídkou na město mohou využívat jen hoteloví hosté. Připlavat až k hraně bazénu ve výšce 200 metrů může vyžadovat i trochu odvahy.
Vídeňské kolo - Singapore Flyer - patří k nejvyšším na světě  (Las Vegas 167 m, Singapur 165 m, Čína 160 m, Londýn 135 m). Jezdí se kolem něj noční Formule 1 - místo startu se nachází na obrázku vpravo od kola. Otvírací doba 8:30 - 22:30, vstupné 33 SGD.
 
Přízemí tří hotelů Marina Bay Sands
 
Přízemí hotelu Marina Bay Sands   Přízemí hotelu Marina Bay Sands
 
 Při pohledu z přízemí hotelu Marina Bay do ohromného dutého prostoru vzhůru (obrázky nahoře) nás upoutal chodník zavěšený ve výšce šestého poschodí. Pomocí eskalátorů jsme se na něj dostali a pokračovali do něm z budovy ven vysoko nad frekventovanou silnicí a sestoupili jsme po eskalátorech do parku s umělými stromy (obrázek vlevo dole).
 

Místní pochoutky

Posnídat se dalo kdekoliv. Koupili jsme si v bufetu místní pečivo a ochutnali tři exotické nápoje: Papájové mléko, mango-honey-melon drink a sugarcane drink, čili energetický nápoj z cukrové třtiny. 
Bufety a kiosky s velikou pestrostí výběru se nacházejí všude.
Jindy jsme si dali dohromady kávu a čtyři teplé tousty s javorovým sirupem (38 Kč), džus z čerstvé papáje (30 Kč) a velkou porci vaječiny (12 Kč).
Poslední ráno jsem místo vaječiny dostal čtyři polosyrová vejce do skla (asi mi špatně rozuměli). Vybavila se mi hrozba salmonely a vajíčka jsem odsunul daleko od sebe při představě, že s průjmem cestuji v letadle přes půl světa. Na to zareagoval snědý chlapík vedle nás a začal mi vysvětlovat, že přicházím o znamenitou pochoutku. Přinesl několik lahviček s ochucovadly, nalil to na vejce, promíchal a misku přisunul ke mně. Počínal si natolik sugestivně, že jsem syrová vajíčka nejdřív opatrně okusil a pak misku rychle vyjedl.
Výčitky svědomí mne ale dohnaly zpět na hotelový pokoj, kde jsem do sebe preventivně obrátil lahvičku „Luhačovické bylinné“, abych se vydezinfikoval. Tato skvělá snídaně se obešla bez následků. 
 
  

             
plody durianu dosahují velikosti melounu                       oloupaný páchnoucí durian
Durian

Na mnoha místech prodávali durian – ovoce vynikající chuti, které však po oloupání strašně páchne (jako veřejné záchodky!) a říká se, že obsahuje všechny smrady světa. Proto se s ním nesmí do metra, do taxíku, do hotelu a do veřejných míst. Koupil jsem si durianovou zmrzlinu v barevném chlebu (obrázek) za jeden singapurský dolar (16 Kč).  Zmrzlina chutnala výborně, ale lízal jsem ji se zatajeným dechem, protože odporně smrděla.
 
Durianová zmrzlina   Exotické plody
 
V bistru jsem si objednal malou pizzu. Řekli mi, že bude hotova za deset minut, zaplatil jsem a dostal jsem malé kolečko z umělé hmoty polepené reklamou. Podobně jako jiní zákazníci jsem šel čekat ven do parku na lavičku. Po chvíli se plastové kolečko začalo chvět a červeně blikat a teprve  teď jsem pochopil, na co kolečko mám - volají mne pro hotovou pizzu.

 

                   Booking.com

Sentoza
Ostrov Sentoza koncentruje zábavu a aktivity pro volný čas. Z pevniny na něj vede umělý násyp s jezdícími chodníky, můžete se přepravit lanovkou hodně vysoko nad mořem (za v přepočtu 400 Kč) nebo přijet metrem a vystoupit z monorailu 10 metrů od pláže.
Tady slunce doslova spalovalo, nepomáhal ani faktor 50 a po hodině koupání v Jihočínském moři na pláži s dovezeným pískem (obrázek vlevo dole) jsme museli utéct do stínu. Pro následující dny jsme se změnili z bělochů v rudochy.
 
Pláž na ostrově Sentoza na jihu Singapuru    Na ostrově Sentoza   Otevřený autobus pro turisty na ostrově Sentoza
 
Pro případ deště jsou mnohá prostranství zastřešena. A aby se dalo vedro lépe snášet, je všude mnoho potůčků, fontánek, vodotrysků a trysek s vodní mlhou (obr. uprostřed).
Využili jsme přepravu zdarma (obrázek vpravo nahoře) -   po ostrově jezdí v intervalu několika minut otevřené autobusy, stačí si stoupnout na zastávku.
 
Visutý most z ostrova Sentoza na další ostrov  
Vyhlídka z nejjižnějšího místa kontinentální Asie
 
Takzvané nejjižnější místo kontinetální AsieZ nejjižnějšího místa ostrova Sentoza vede visutý most na ještě jižnější ostrůvek, kde jsme na pobřeží s výhledem k Indonézii objevili tabuli  s nápisem  "Nejjižnější místo  kontinetální Asie". Jak může ostrov patřit ke kontinentální Asii mi však není jasné.

Merlion
Symbolem města je Merlion - mýtické zvíře s hlavou lva a tělem ryby, jakýsi mořský lev. Sochu o hmotnosti 40 tun vysokou 8 metrů pokrývají porcelánové destičky a podobných o něco menších soch najdete v Singapuru bezpočet, je to jejich národní symbol. Místo na obrázcích dole je turistickou atrakcí.
 
Merlion in Singapore and Marina Bay Sands   Merlion in Singapore
 
Singapore - Merlion   Merlion z dálky
 
Sdílný taxikář
Dlouho před cestou jsem doma na internetových stránkách malajsijských drah koupil vlakovou jízdenku ze Singapuru do Kuala Lumpur. Na jediné singapurské vlakové nádraží, které leží na hranicích, jsme chtěli jet taxíkem, protože je 2x levnější než u nás. Našli jsme na internetu stránku o singapurských taxících, kde zadáte místa nástupu a výstupu a dozvíte se výši jízdného. Nám to vypočetlo, že tato cesta bude stát  21,40 singapurského dolaru.
 
Stačilo stoupnout si na kraj ulice, lehce zvednout ruku a během deseti sekund jsme mohli nasedat. Nejvzdálenější možný cíl „Woodlands – Rillway Station“ na druhém konci města  vyvolal u čínského řidiče dobrou náladu a sdílnost. Na otázku odkud jsme, odpovídáme pokaždé, že z Evropy.
„Ze které země v Evropě?“, ptal se dál taxikář.
„Z České republiky“.
„Á, o tom jsem četl, máte tam v hlavním městě nějaký problém s taxikáři.“
 
The Orchard street in Singapore
 
Během cesty nás taxikář poučil, že v Kuala Lumpur nemáme nosit tašku přes rameno, protože nám ji někdo strhne a uteče. Baťůžky doporučil nemít na zádech, ale na břiše před sebou a držet rukama. Zloději jdou po penězích a hlavně po cestovních dokladech. Varoval nás před malajsijskými pasovými úředníky,  kteří cizincům při vstupu někdy úmyslně neorazí pas a při opouštění země z toho udělají veliký problém, za který inkasují.  Taxikáři jsme poděkovali za rady a zaplatili za svezení 21,40 singapurského dolaru.

__________________________________________________________________________________________

Co už se jinam nevešlo - zajímavosti:
 

Bydlení: Singapuřané bydlí jen ve velkých obytných domech se stovkami bytů a ve výškových budovách. Obyčejné rodinné domy tu nevidíte.
Zaměstnání: Podřadné práce vykonávají Malajci a kvalifikovaný člověk najde v Singapuru slušně placenou práci snadněji než v jiných částech světa. Po dvou letech pracovního poměru můžete získat státní občanství. Nezaměstnanost je velmi nízká, pracovní tempo vysoké, často se pracuje dlouho do večera a nevybírá se celá dovolená. Singapur je v Asii druhou nejbohatší zemí (po Japonsku) s průměrným platem v přepočtu 72.000,- Kč.
Auta:
Množství provozovaných aut se silně reguluje – každý měsíc úřady vydávají omezený počet povolení k nákupu aut a tato povolení se draží. Navíc se ještě platí daň ve výši ceny auta! Zjednodušeně řečeno, za auto tady zaplatíte 2,5 x více než jinde ve světě. Ulice jsou plné aut, ale zácpy se netvoří. Hodně se využívá taxi, které je levnější než u nás a při průměrném příjmu to je, jako byste jezdili po Praze za 7 Kč/km. Není dovoleno provozovat auta starší deseti let. 
V sousední Malajsii stojí benzín 3x méně, proto někteří řidiči jezdili tankovat těsně za hranice. Singapurská vláda to zarazila nařízením, že každé vozidlo opouštějící Singapur musí mít nádrž naplněnou nejméně do poloviny.
Cestování: Singapuřané jsou usedlí a téměř necestují, protože nikde v okolí není lépe. V širokém okolí jsou jen země
s mnohem nižší životní úrovní.
Profil průměrného Singapurce: Průměrný obyvatel Singapuru si slušně vydělá, bydlí v paneláku, nikam necestuje, nemá auto, jezdí taxíkem a pracuje do úmoru. Co pak s penězi dělá?
Nakupuje a to přesto, že z důvodu velké poptávky ceny rostou. V ulici Orchard vedou nákupní střediska čtyři patra do
Obyvatelé Singapuruzemě a snadno se v nich ztratíte. Když chcete přejít na druhou stranu této frekventované ulice, musíte podchodem
do podzemí, ale tam se zaručeně nezorientujete mezi stovkami členitých obchodů. Po čtvrthodině bloudění v podzemí jsme vylezli v místě, odkud jsme vešli.
Obyvatelé vycházeli z nákupního centra obtěžkáni mnoha taškami módních značek a stavěli se do řady na taxík.
Oblékání: Většina mužů si obléká tmavé kalhoty a jednobarevnou košili, často s dlouhým rukávem. Kraťasy ani trička s nápisy se moc nenosí. Ženy se méně malují, ramena nosí zahalená a oblékají si nevýrazné ale elegantní šaty. Oblečení se nosí málo barevné, spíše odstíny šedé, černá a bílá.
Co se říká o Singapuru: Město budoucnosti, město s nejvyšší kvalitou života na světě, s nejnižší korupcí, s nejčistšími ulicemi, s minimální kriminalitou.
Zákaz žvýkaček:
V současnosti žvýkačku v Singapuru nekoupíte, protože je zakázáno žvýkačky prodávat a kupovat. Černý trh se žvýkačkami nevznikl, protože obyvatelé většinou nejsou navyklí obcházet předpisy. Asi Vám nikdo nic neřekne, když budete na ulici žvýkat a pak žvýkačku hodíte do koše, ale za vyplivnutí žvýkačky na zem hrozí vysoké pokuty. Je ale pravda, že jsme na ulici neviděli nikoho žvýkat ani kouřit. 
Pohlednice už nekoupíte: Pohlednice vymizely z obchodů a jejich koupě je otázkou štěstí. Sehnat známky také nebylo jednoduché a najít poštovní schránku byla práce pro detektiva. V Singapuru se komunikuje elektronicky a pohledy či dopisy jsou považovány za přežitky.  Turistů se pohybuje po Singapuru spíš méně.
Ve vagónu metra v SingapuruMetro mají oblepené nápisy SMRT  (Singapore Metro Rapid Transport), je spolehlivé, čisté, bezpečné, jezdí po dvou minutách.  Uvnitř vozů svítilo červené světýlko na plánku linek metra právě v té stanici, kde jsme se právě nacházeli. Orientace byla dokonalá. Jízdné mají odstupňované podle vzdálenosti a stojí 1,20 - 2 singapurské dolary, např. za dlouhou jízdu metrem z letiště jsme platili 2 S$ (32 Kč za osobu). Z automatu vypadne jízdenka z tvrdého papíru obsahující čip, která se může pětkrát použít. Systém nabíjení a vybíjení jízdenky je dokonalý a prakticky znemožňuje, aby kdokoliv jel na černo (podle odhadů jede v Praze denně 25.000 pasažérů bez jízdenky!).
Při čekání na metro nestojíte vedle hlubokého kolejiště, do kterého by třeba mohlo spadnout malé dítě. Od kolejiště jste všude odděleni skleněnou stěnou, která se po zastavení metra rozevírá. Tento systém je už ve světě standardem, protože kromě bezpečnosti odděluje vzduch  ve stanicích od vzduchu venku. Klimatizovaný vzduch tak ve stanicích vydrží. Zkuste si vybavit ledový průvan v zimě v pražském metru, když přijiždí vlak.
Dojem:
Můj dojem byl, že místní radnice neví, co s penězi a realizuje pro obyvatele takové nápady, o kterých se nám může jen zdát. Podle různých žebříčků je v Singapuru nejnižší míra korupce na světě. Nenalézáte tady projevy vandalismu, nešidí se, nekrade a vidíte zemi spravovanou mnohem lépe než ČR.
Proto jsem tam jel.
Chtěl jsem si udělat představu, jak by to doma mohlo vypadat, kdyby lidé u nás začali myslet jinak.
                                                                  Ze Singapuru na pár dní do 
Malajsie.
 

 

 
Na úvodní stránku
Cesta kolem světa za 22 dní
 
Austrálie   Thajsko   Japonsko
  New York  Washington, D.C.  Las Vegas  San Francisko  Los Angeles   

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko

www.booking.com
   

 

cestujte©2018

 

 

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

Booking.com